Główne zalety farb proszkowych

Farby proszkowe są jedną z alternatyw do tradycyjnych farb płynnych. Stosowane są głównie w przemyśle jako powłoki malarskie nakładane na powierzchnie metalowe. Farby proszkowe zazwyczaj nanoszone są metodą natryskową, a następnie utwardzane w specjalistycznych piecach.

Foto: części motoryzacyjne malowane farbami proszkowymi

Głównymi atutami użycia farb proszkowych są:

– ochrona – powłoka tworzona nie tylko nadaje efekt estetyczny, ale też chroni metal przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi czy oddziaływaniem środowiska zewnętrznego.

– niski koszt procesu – nanoszenie farb proszkowych jest szybkim procesem. Dodatkowym jego atutem jest fakt, iż warstwa farby wytworzona tą metodą jest jednolita i nie wymaga poprawek malarskich, co pozwala na oszczędność zarówno czasu jak i nakładów finansowych.

– producenci farb proszkowych zapewniają szeroką gamę kolorów swoich wyrobów, dzięki czemu z łatwością można dobrać odpowiedni kolor do wymogów konkretnego projektu.

– wysoka jakość – powłoka farby nakładanie poprzez “malowanie na sucho” znakomicie przywiera do podłoża, jest jednolita i równomierna, nie wytwarza też zacieków. Idealnie sprawdza się przy malowaniu części o skomplikowanych kształtach.

– trwałość – efekty malowania farbami proszkowymi są nie tylko dobrej jakości, są również długotrwałe, pozwalające na wieloletnią eksploatację.

– farby proszkowe są przyjazne dla środowiska – dzięki temu, iż nie wymagają użycia rozpuszczalników ani innych toksycznych materiałów, natomiast niezużyta farba może być ponownie wykorzystana.

Firmą oferującą specjalistyczne obróbki powierzchniowe, w tym szeroką gamę systemów malarskich, jest Poeton Polska. W ich ofercie znajdują się najnowsze opracowania technologiczne, pozwalające na wprowadzanie innowacyjnych usług dla każdej branży.